PPoradnik Zdrowia
Właściwości i zastosowanie zimnotłoczonego oleju z ostropestu
9 września 2019
Olej z ostropestu został doceniony przez kosmetologów, dzięki jego pozytywnemu wpływowi na wygląd włosów, skóry i paznokci, ale i także przez przemysł farmaceutyczny, głównie ze wzglądu na obecność sylimaryny, która wykazuje działanie przeciwutleniające, antyzapalne i żółciotwórcze, dzięki czemu oczyszcza organizm z toksyn metabolicznych. Tłuszcz ten jest niezwykle skuteczny w leczeniu schorzeń wątroby, regeneruje i oczyszcza organizm z toksyn, pestycydów, metali ciężkich, leków, alkoholu i substancji promieniotwórczych. Działa przeciwzapalnie, pomaga w profilaktyce chorób układu krążenia i pokarmowego. Ma także właściwości odchudzające.
Spożywanie tego oleju i stosowanie go w formie maski lub wcierki sprawi, że włosy będą odpowiednio nawilżone, gładkie i błyszczące. Zbyt mała ilość kwasu linolowego w organizmie powoduje, że włosy stają się łamliwe, szorstkie, matowe i przesuszone. Sięgając więc po olej ostropestowy można skutecznie zadbać o ich kondycję. Prawidłowa jego suplementacja to spożywanie na zimno, niecałej łyżki na pół godziny przed posiłkiem, 2-3 razy dziennie. Ponieważ olej ten tłoczony jest na zimno, nie nadaje się do obróbki termicznej potraw, ponieważ traci wtedy swoje prozdrowotne właściwości. Jest za to idealnym dodatkiem do sałatek warzywnych, surówek, past kanapkowych, jogurtów lub białego sera. Powinien być przechowywany w lodówce.
Reasumując, tłuszcz ostropestowy z pewnością jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie stronią od tłustych posiłków i alkoholu lub przyjmują silne leki. Powinni po niego sięgać także skarżący się na dolegliwości pochodzące ze strony układu trawiennego i ci cierpiący z powodu schorzeń wątroby. Źle traktowana wątroba to osłabienie apetytu, brak energii, obniżone libido, stan podgorączkowy i nieprawidłowa gospodarka tłuszczowa, prowadząca najczęściej do poziomu tkanki tłuszczowej wyższego, niż zalecany. Produkt ten jest skutecznym „wymiataczem” toksyn, niezwykle przydatnym nie tylko w specjalnej diecie oczyszczającej, ale i codziennej profilaktyce zdrowotnej.
Więcej artykułów o rodzajach i właściwościach olejów znajdziecie na http://tloczonenazimno.pl/
Komentarze